Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Blog > Komentarze do wpisu

Mój chleb. Wreszcie znalazłam .

To jest mój chleb. Wreszcie znalazłam przepis idealny.Idealny smak. I ma dziury. :) I smakuje wszystkim. A przepis znalazłam u Patrycji.  

Chleb pszenny z Bourke Street Bakery

405 g zakwasu pszennego

765 g mąki pszennej chlebowej

1/3 łyżeczki drożdży instant*

400-450 ml wody*

1 łyżka soli morskiej. 

* drożdże dodajemy opcjonalnie. Jeśli nie chcemy, to wtedy zamiast wyrastania w lodówce chleb wyrasta ok 4-5 godz w ciepłym miejscu. Ilość wody zależy od rodzaju mąki chlebowej. ( Są to uwagi Patrycji )

Zakwas mieszamy z wodą ( 400 ml ) i drożdżami. Dodajemy mąkę i mieszamy mikserem ok 4 minut na wolnych obrotach, a następnie ok 3 minut na średnich/wysokich obrotach. Odstawiamy na 20 minut. Dodajemy sól i mieszamy ok 1 minuty na niskich obrotach , a 6 minut na średnich/wysokich. Ciasto ma być gładkie i elastyczne. Przekładamy do miski nasmarowanej olejem i przykrywamy szczelnie folią . Odstawiamy na 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Po tym czasie wyjmujemy ciasto na lekko omączony blat , lekko odgazowujemy , rozpłaszczamy w prostokąt i składamy w kopertę . Obracamy o 90 stopni i znów składamy w kopertę. Przekładamy do miski i znów odstawiamy na 1 godzinę w temperaturze pokojowej. 

Wyjmujemy na lekko omączony blat. Dzielimy na 2 części, lekko odgazowujemy. Składamy bochenki. Każdy umieszczamy w koszyku, a jak ktoś nie ma tak jak ja, to w ściereczce obsypanej mąką. Wkładamy do foliowej torebki i do lodówki na 8-12 godzin. Najlepiej na noc, ale ja zaczęłam rano, więc ok 19,00 chlebek wszedł do piekarnika. Piec w naparowanym piekarniku w 240 C ok 30-35 minut. Studzimy na kratce i jemy ostudzony.

Smacznego !

czwartek, 09 sierpnia 2012, coikiedygotuje

Polecane wpisy